Malarstwo

Malarstwo

Malarstwo

Malarstwo jest to jedna z najpopularniejszych rodzajów sztuk plastycznych. Pod względem artystycznym stoi tuż obok grafiki oraz rzeźby, jakie także są bardzo szeroko rozpowszechnione. W malarstwie wydziela się szereg rozlicznych rodzajów środków plastycznego wyrazu. Podstawa malarstwa jest także linia, a więc kreska. Dodatkowo warto wspomnieć o powierzchni, na której maluje artysta – podłożu w postaci płótna i jego typu. Musimy wspomnieć, że nawierzchnią może tu być deska, mur oraz papier. W przypadku dzieł malarskich wydziela się rodzaje dwuwymiarowe oraz dwuwymiarowe posiadające elementy przestrzenne.

Malarstwo

Jest cała masa rodzajów malarstwa, które są gatunkami wydzielanymi na podstawie sposobu prezentowania przedstawień malarskich, techniki oraz wielu innych kryteriów. Warto wspomnieć na przykład o rozlicznych typach malarskich dzieł wydzielanych w związku z technikami. Na tej podstawie wyróżnia się akwarelę, collage, enkaustykę, airbrush, graffiti, malarstwo akrylowe, malarstwo na szkle, malarstwo olejne http://www.rainbowcups.eu, malarstwo temperowe, malarstwo na szkle, malarstwo kredkami, sgraffito, witraż, al secco, fresk oraz gwasz i polichromia.

Malarstwo dzieli się także z racji tematyki na historyczne, batalistyczne, mitologiczne, hiperrealistyczne, pejzażowe, czyli inaczej krajobrazowe a także weduta i nokturn. Nie zapominajmy także o martwej naturze, malarstwie marynistycznym, abstrakcyjnym, rodzajowym czy aktach. Jeszcze inne kategorie obejmują natomiast malarstwo monumentalne czyli takie, które ewidentnie wiąże się z architekturą. Dodatkowo nie zapominajmy także o malarstwie książkowym, czyli ilustracjach do rozmaitych publikacji, malarstwie gabinetowym czy sztalugowym oraz dekoracyjnym, zwanym inaczej malarstwem ozdobnym.

W zakresie malarstwa nie można nie wyszczególnić dziedziny tablicowej oraz ściennej. Jeszcze co innego to malarstwo polichromatyczne i monochromatyczne.

stomatolog bydgoszcz
– autor artykułu