Architektura

Architektura

Architektura

Architektura

Architektura jest to kolejna z artystycznych dyscyplin sztuki, jaka jest obecna nie tylko wtedy, kiedy decydujemy się zainteresować kulturą, ale która towarzyszy nam na co dzień. W tej sferze artystycznej wyróżnia się rozmaite kategorie architektury, w tym architekturę miast oraz wiejskich miejscowości. Jeszcze co innego to architektura świecka i sakralna. W tym pierwszym przypadku chodzi o budowle różnego typu, ale użytkowe – gospodarcze budynki, budynki ogrodowe, domy, mieszkania, budynki użytku publicznego.

Architektura

Zdaniem znawców sztuki, architektura stoi wyżej niż malarstwo oraz rzeźba. Wydziela się wiele rozmaitych zasad tworzenia elementów architektury takich jak trwałość, piękno, użyteczność. Taki podział wprowadzony został przez Witruwiusza. Obecnie warto wyszczególnić taki typ podziału architektury jako przejawu sztuki jak architektura mieszkalna, komercyjna i industrialna, rekreacyjna, rządowa, sakralna, pożytku publicznego oraz edukacji. Architektura jest obecna na każdym kroku i potrafi przetrwać więcej niż wszystkie inne wymiary sztuki. Przecież na obraz czy wystawę grafiki chodzą tylko ci, którzy interesują się takimi dyscyplinami, natomiast w przypadku http://janpolbis.pl/pl/aktowki architektury kontakt z nią mamy wszyscy, bez wyjątku.

Ma ona znacznie szerszy zasięg oddziaływania na człowieka. Częściej także przyprawia o emocje piękny budynek na przykład podczas standardowego zwiedzania niż ciężka w interpretacji sztuka malarska.

– autor artykułu